Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska bedriva renhållningsarbete, avfallshantering, uthyrning av fordon och maskiner jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 596 | 6 463 | 6 001 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 681 | 957 | 831 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 498 | 641 | 492 |
| Årets resultat (tkr) | 4 | 549 | 1 110 |
| Summa tillgångar (tkr) | 7 216 | 8 113 | 9 169 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 596 | 6 463 | 6 001 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 681 | 957 | 831 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 498 | 641 | 492 |
| Årets resultat (tkr) | 4 | 549 | 1 110 |
| TILLGÅNGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 109 | 5 980 | 7 086 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 107 | 2 133 | 2 083 |
| Tillgångar (tkr) | 7 216 | 8 113 | 9 169 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 649 | 2 768 | 2 568 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 490 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 845 | 3 147 | 4 558 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 232 | 2 198 | 2 041 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 7 216 | 8 113 | 9 169 |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 200 |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 649 | 1 616 | 1 500 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 10.3% | 14.8% | 13.8% |
| Soliditet | 41.6% | 34.1% | 28.0% |
| Kassalikviditet | 94.4% | 97.0% | 102.1% |
Carlssons Renhållning AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-09.
Aktiebolaget ska bedriva renhållningsarbete, avfallshantering, uthyrning av fordon och maskiner jämte därmed förenlig verksamhet.